Nastupujete do svého prvního zaměstnání a už se těšíte, jak se konečně finančně osamostatníte? Na našem blogu vám přineseme několik rad, jak na to. A začneme tím nejdůležitějším – rozpočtem.

Nedávno mne oslovil dlouhodobý klient, jehož dcera právě nastoupila do prvního zaměstnání a rozhodla se, že začne od píky – schůzkou s finančním poradcem.

K čemu je vlastně potřeba finančního poradce? Vždyť nějaké základy finanční gramotnosti máme přece všichni. To je sice pravda, nicméně se začátkem osamostatnění na nás vždy čeká celá řada nových povinností a finanční poradce nám pomůže nastavit hned od začátku osobní rozpočet tak, abychom neměli v budoucnu finanční potíže. Navíc zkontroluje všechny nové smlouvy, abychom nic důležitého nepřehlédli.

Čemu se budeme věnovat?

  • Rozpočet
  • Rezerva
  • Pojištění odpovědnosti
  • Pojištění finančních rizik
  • Spoření, investice
  • Rozdíly napsaného zaměstnanec/podnikatel

Osobní rozpočet

Osobní rozpočet je pro mnohé z nás strašákem. Proč si mám vyplňovat nějaká políčka, to mě má někdo kontrolovat? Ne, tak to není. Přehled slouží jen pro vás. Ale jen takto budete mít jistotu, že vám každý měsíc vyjdou peníze na vše potřebné a neutopíte se v dluzích.

Je to vlastně úplně jednoduché. Stačí si udělat přehled příjmů a výdajů.

  • Do příjmů započítejte vše, co vám každý měsíc určitě přistane na účtu. Charakter příjmů se liší mezi zaměstnancem a podnikatelem, ale s přesným nastavením tohoto údaje vám pomůže finanční poradce.
  • Do výdajů započítejte nejprve vše nezbytné (bydlení, ošacení, jídlo, dopravu, pojistky) a poté to, na co si přejete peníze vydat (dovolená, zábava, koníčky).

Naším cílem je sestavit si vyrovnaný osobní rozpočet – mít každý měsíc peníze na to, co potřebuji k pohodlnému životu. Pokud nějaké peníze ještě zbývají nebo přijde nečekaný příspěvek, můžete je využít na postupné splnění svých střednědobých a dlouhodobých cílů, jako je třeba koupě auta nebo rekonstrukce bytu.

Pomůžeme vám se sestavením vyrovnaného osobního rozpočtu, jsme tu pro vás.