Blíží se ekonomická krize? A jak nás ovlivní?

 

Můžeme očekávat globální ekonomickou krizi a jak se máme orientovat ve světě financí? Jak nás ovlivní vývoj světové ekonomiky? Víte, jak si zajistit  svou budoucnost a ochránit své finance? Podívejme se spolu na to, co má smysl.

 

V dubnu 2019 jsem se v zaplněném sále v Ústí nad Orlicí zúčastnil přednášky profesora Oldřicha Rejnuše, odborníka na finanční trhy, profesora Fakulty podnikatelské Vysokého učení technického v Brně a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity na téma Globální krize přichází: Jaký bude její průběh a následky?

Profesor Rejnuš bývá označován jako Doktor Zkáza nebo Prorok krachu a své posluchače opravdu nešetří. Jeho názor je takový, že řízení soudobé ekonomiky je špatné a poukazuje na problémy, které mohou nastat. Během dvouhodinové přednášky nejprve vysvětlil, jak v současnosti funguje světová ekonomika, a popsal hospodářskou situaci v nejvýznamnějších zemích světa, se zaměřením na USA a nejsilnější státy Evropské unie, protože jen největší hráči ovlivní celkovou situaci. Následně představil své prognózy, co přivodí kolaps světové ekonomiky a jak bude probíhat. A nejdůležitější otázka nakonec: jakou můžeme očekávat budoucnost? Myšlenky profesora Rejnuše vyvolaly řadu otázek, které v navazující diskusi pohotově zodpovídal.

 

V čem je příčina nezdravého stavu světové ekonomiky?

 

Základní problém světového hospodářství vidí prof. Rejnuš dle mého náhledu u některých států v  přemrštěné zadluženosti jak domácností a podniků, tak jednotlivých zemí. U některých pak nemožností reagovat na ekonomickou situaci úpravou kurzů své mateřské měny ( přistoupeno na Euro ). Vše způsobí podle jeho názoru finanční krizi, kolaps trhu cenných papírů a hypotečního trhu, krach bank a následnou globální hospodářskou krizi. Na jednotlivých grafech vysvětloval snahy vlád podpořit ekonomiku neustálým tiskem nových peněz, což hodnotil velice negativně. Zejména z toho důvodu, že nově tisknuté peníze dnes nejčastěji končí v cenných papírech a tím ekonomika stagnuje. Ekonomiku rozproudí spíše neustále otáčení peněz na trhu, ale dnešní ekonomiky jsou založené na dluhopisech a akciích. Skeptický postoj zaujímá prof. Rejnuš i k investicím do finančních produktů (různých fondů, včetně penzijních) jako jediných investic, protože krach finančního trhu je nevyhnutelný. Naopak smysl vidí v investici do zlata nebo stříbra.

 

Co z uvedených myšlenek vyplývá pro mě a pro mé klienty?

 

  • Úrokové sazby hypoték – z uvedených grafů lze vyčíst, co můžeme očekávat v následujících letech, a jsem schopen vám lépe poradit ohledně hypotečních úvěrů.
  • Investice – závěry přednášky vedou k úvahám, zda přidávat zlato do portfolia klientů.
  • Budoucnost – předestřu vám způsoby, jak co nejlépe ochránit váš majetek, zabezpečit vaše děti a vás v důchodovém věku.

 

Zajímají vás podrobnosti?

Přednášky prof. Rejnuše si můžete sami poslechnout na následujících záznamech:

 

Vyšehradské fórum 2017: Jak dlouho ještě bude existovat Euro? (1800 posluchačů)

https://www.youtube.com/watch?v=psnw2XMm1kU

 

Vyšehradské fórum 2018: Globální krize přichází: Jaký bude průběh a následky?  (přes 2000 posluchačů)

https://www.youtube.com/watch?v=jGyncppbqW8

 

Pro zajímavost uvádím i video, na kterém zazní opačný názor Karla Kořeného, proč nekupovat zlato.

https://www.youtube.com/watch?v=39LRL4Eu0gI

 

Pokud si chcete o daných tématech pohovořit či něco blíže vysvětlit a prodiskutovat, obraťte se na mě, rád s vámi vše projdu a společně najdeme optimální nastavení vašich financí.